top of page

17. Поставяне на Цели - Част Първа

  • Снимка на автора: К.
    К.
  • 24.02.2020 г.
  • време за четене: 11 мин.

Актуализирано: 27.02.2020 г.

Мило облаче, здравей!


В началото на годината във фейсбук страничката на Пътят на облака споделих няколко инструмента за това как да създадем своите цели и да ги опишем, време е да ги съберем на едно място - нагледно - като част първа.


Тези от вас, които ме следят знаят, че обичам да разказвам истории преди да стигна до същинската част, който иска може да прескочи надолу до картинките. Днешния ми разказ е свързан с поредица от събития, в които както обичам да казвам - няма нищо случайнo!!!


Всичко започна в края на годината - 2019та, когато в прекрасната група Жива Луна - Стъпки към Себе си - администраторката Лилия Иванова - lilsun (хюман дизайн консултант и водещ на събития) отправи покана към членовете за 21-Дневното Предизвикателство на Дийпак Чопра - Едно с Потока на Изобилието.

21 Дни на Задания и Медитации, които привличат изобилието към нас! Нещо в мен веднага откликна и с радост се записах. През това време тъкмо довършвах 90-Дневното Фитнес Предизвикателство на Руми Илиева и това ми се стори като прекрасно ново начало за идната 2020.


С това предизвикателство си затвърдих навика да медитирам, но и създадох нови навици, преразгледах аспекти от живота си, изчистих една травма (в задание, в което пишем писмо към човек, който ни е наранил) и усетих творчески импулс да създам свое 21-Дневно предизвикателство, с което да се активизирам в своята фейсбук страничка и да се престраша да записвам видеа.


Така 21 поредни дни с начало 11 Януари и Край 31, аз всеки ден предизвиквах най-вече себе си - да създавам клипчета на теми, които ме вълнуват - а именно да разглеждам полезни навици, които ни зареждат, подхранват, мотивират и развиват нашата продуктивност, да излизам от зоната си на комфорта и да правя любимите си неща - да споделям информация, да научавам нови програми, обработвайки видео и да създавам красиви публикации с помощта на Фотошоп.


Предизвикателството се казва "Грижа към Себе си" и скоро ще създам отделна публикация за всички навици, които разгледахме за да подобрим своя живот и да се погрижим за себе си.


Веднага след него направих 30-дневния Житен Режим на учителя Петър Дънов, с 10 дни подготовка - 10 дни същинска част и 10 дни захранване, който правя всяка година от няколко години насам и за който обещавам да ви разкажа подробно в отделна публикация, защото ползите от него са на съвсем друго ниво (истински вълшебни!) (02 Февруари - 2 Март - даже все още се захранвам)


Тук идва интересната част.


Това, което привлякох в живота си е следващото - трето 21-Дневно Предизвикателство, създадено от Николина Вътрева-Георгиева - Ника, лекар и създател на LIBRATO Journal. Свързано с поставяне на цели и навици. Нещата, които ме изпълват най-много в последните години!


Ако имаш интерес, можеш да се включиш тук.


То ме вдъхнови да създам тази публикация, обединявайки своите размисли от изминалите дни и усещам, че е моята пътеводна звезда!

Да се върнем към нашите инструменти за създаване на Цели през настоящата 2020, които съм разглеждала в страницата "Пътят на облака" досега:



1. Стъпка: Да си отговоря на въпроса: Защо си поставям цели? Какъв е смисълът от това да имам посока и да вървя към това, което обичам?


Силата на въпроса Защо:


За всеки този отговор ще е различен. За мен човек без цели е човек без смисъл. Дори да не споделяш с мен източните вярвания, че всеки човек е дошъл на Земята със своя лична мисия / призвание / желание, което душата му иска да осъществи, виждаме какво се случва с хората, които отхвърлят тези мисли и живеят безцелно - те запълват празнината. И аз съм го правила. Запълваме я с каквото ни падне, с нещото, което е най-близко и най-крещящо - изпълваме времето си с ниските проявления на навиците, наречени зависимости и пристрастявания: прекаляваме с алкохол, хазарт, цигари, захар, джънк, преяждане, работохолизъм, проспиване, интернет, игри, ексесивно пазаруване в търсене на смисъл и какво ли още не. А смисълът винаги е бил вътре в нас. Просто живеем с отминали вярвания, отминали системи, които вече не ни вършат работа, а само ни бутат, животът да минава, вместо да го живеем.


За да осъществим Мисията си, ние трябва да положим усилие. Усилие да я намерим. За да я намерим и за да започнем да усещаме синхроничностите, които да потвърдят посоката, ние трябва да изследваме себе си. Първо - изследваме своите желания. Какво искам да преживея? После ги превръщаме в цели. Любопитството и вълнението ще отговорят на въпроса: Стъпките към тези цели носят ли ми удоволствие? Виждаме какво е важно за нас и някои цели отпадат. Други остават, готови да бъдат развити и постигнати.

Тези около нас, които забелязваме, че следват себе си и отрано са осъзнали за какво е тук душата им, вървят в посоката ѝ и осъществяват желанията си, сякаш греят отвътре и процъфтяват.


Така че помисли и ти. Защо си поставяш цели? Какъв е твоят смисъл?

(За да съм здрав, за да съм енергичен, за да съм щастлив, за да съм спокоен, за да ....? )


2. Стъпка: Кое е нещото, което се случи през 2019-та, за което съм най-благодарен?


Благодарността - Молитва и Изобилие:


Нещата, за които сме благодарни са наш пътеводител - разкриват ни какво ценим и какво искаме да постигнем в бъдеще. Благодарността също така е най-добрата молитва. Когато сме благодарни за това, което вече имаме - ние привличаме още от него, оценяваме силите, които са вече са ни дарили с нещата, които имаме. Това е законът за Изобилието - дори когато чувстваме благодарност за нещата, които не са в живота ни, но бихме искали, ние резонираме с вибрацията на Изобилието, вместо с тази на липсата. Затова никога не искайте, винаги благодарете, че имате и то ще дойде!


Но за да продължим напред нека рефлектираме върху 2019


3. Стъпка: Какви са позитивните промени, които видях в себе си през 2019?


Тази стъпка ни дава перспектива. Когато започнем нещо ново - нов навик или дейност, стремяйки се към нашата нова цел, често ни обхваща чувство на безизходица. Мисли, че няма да успеем, че целта е твърде далече, как ще се справим. Но като мине нужното време и резултатите дойдат - виждаме, че усилията ни не са били напразни. Времето и търпението са важна част от процеса. Затова нека си спомним какви реални промени видяхме, за да затвърдим чувството, че можем да постигнем всичко дори в началото да не изглежда така!


4. Стъпка: Кои са уроците, които научих през 2019?


Мъдростта на миналата година е водача ни през настоящата. Помага ни да осмислим нашия сегашен път.


5. Стъпка: Кои са най-големите ми постижения от изминалата година? Кой / Какво ми помогна да ги постигна?


Първите стъпки наистина са свързани с нашия предишен опит. Тепърва ще разглеждаме начини, по които да постигнем целите си, но нека се учим от вече успешно постигнатите ни постижения. Имаше ли човек, който да ми помогне - да ме подкрепя, да ме вдъхнови, да ми даде нужната мотивация, сигурност, съвет? Какво ми помогна да се справя? Какво работи за мен? Коя стратегия? Има ли модели, които не ми помагат?


6. Стъпка: Какво исках да постигна, но не се получи? Чувствам ли още желание да изпълня тази цел и ако да, напиши защо е важна за теб.


Понякога си поставяме цели, които не са в синхрон с нашите желания. Например да научим нов език. Това на хартия звучи много вдъхновяващо - но запитай се - имам ли нужда от това? Отговаря ли на моите ценности? Моментът подходящ ли е за тази цел? Ако отговорът е да - запиши защо е важна за теб. Всичките ни цели ще отговарят на този въпрос, но нека започнем с тези, които искахме да постигнем през 2019-та но не успяхме, за да знаем къде да се коригираме по пътя. Помисли каква беше твоята стратегия и защо не беше достатъчна, какво недостигаше. После ще помислим нови, които да добавим, за да я постигнеш.


7. Стъпка: Какво ме спира да постигна живота, за който мечтая?


Тук причините могат да са много - съмнение, липса на подкрепа, перфекционизъм - идеята, че никога няма да съм човека, за който мечтая и това да ме спира да започна, идеологията "всичко или нещо", в която и аз дълги години попадах в капан, недостатъчна мотивация, липса на време, самосаботаж, страхове, плахост, неясна цел, неясна стратегия, спад, ограничен мисловен процес - изкривена негативна представа за себе си. Опиши своите причини, а после ще помислим как да ги препрограмираме.


8. Стъпка: Задай тема на 2020 - опиши каква искаш да е тя с една-две думи.


Тук се съсредоточаваме върху дума или изречение, които да се разлеят във всички сфери от живота ни. Използваме въображението си - Растеж, Свобода, Блясък, Елегантност, Здраве, Развитие, Реализация, Надежда, Светлина, Свързване, Обмен, Промяна, Трансформация, Свобода, Упорита работа, Любов, Приключения, Опознаване, Задълбочаване, Пътуване към себе си, Грижа.... ...?


9. Стъпка: Кои са моите ценности?


Тази стъпка е ключова. Когато разбираме и знаем кои са нашите ценности, ние можем съзнателно да подредим живота си спрямо тях, защото придобиваме яснота какво ни движи напред, какво отговаря на нашия вътрешен план и дали целите са в синхрон с ценностите ни.


Разгледай следните думи и виж кои от тях са ключови за теб, кои 3-7 са най-важни, за да разбереш посоката към която искаш да се движиш. Помисли и кои 3-7 би искал да развиеш през 2020:


- Автономия - Авторитет - Амбиция - Аналитичност - Баланс - Бдителност - Безкористност - Благодарност - Благодеятелност - Благонамереност - Благоприличност - Благосклонност - Благост - Благосъстояние - Богатство - Братолюбие - Бързина - Вежливост - Веселие - Власт - Влияние / Въздействие - Внимателност - Водачество - Воля - Всеотдайност - Въздържаност - Възпитание - Възприемчивост - Въображение - Вътрешна хармония - Вяра - Вярност - Гостоприемство - Гражданска отговорност - Грация - Грижовност - Даровитост - Деятелност - Добродетелност - Доброта - Доверие - Досетливост - Достойноство - Духовност - Енергия - Ентусиазъм - Естественост - Етичност - Ефикасност - Жизненост - Забавление - Задълбоченост - Здраве - Знание - Зрелост - Изграждане - Изненада - Изобилие - Изразителност - Интелигентност - Интуитивност - Искреност - Компетентност - Концентрация - Красота - Кроткост - Ловкост - Логика - Лоялност - Любвеобвилност - Любов - Любознателност - Любопитство - Майсторство - Милосърдие - Мир - Мисия - Мъдрост - Надеждност - Находчивост - Начетеност - Неподправеност

- Независимост - Общност - Оправност - Оптимизъм - Организираност - Оригиналност - Остроумие - Осъзнатост - Отговорност - Отзивчивост - Откритост - Популярност - Последователност - Посока - Постижение - Правосъдие - Предизвикателство - Приемане - Признаване - Приключение - Принос - Приспособимост - Приятелства - Прозорливост - Простота - Пъргавина - Работливост - Равенство - Радост - Разумност - Растеж - Реализация - Реалистичност - Репутация - Решителност - Решителност - Романтика - Самоуважение

- Свобода - Семейство - Сигурност - Сила на духа - Симпатичност - Скромност - Слава - Служене на другите - Смелост - Смислена работа - Спокойствие - Справедливост - Сръчност - Стабилност - Статус - Страст - Сърдечност - Състрадание - Сътрудничество - Творчество - Тишина - Точност - Точност - Трудолюбие - Търпение - Уважение - Увереност - Удоволствие - Ум - Умереност - Умиротвореност - Уникалност - Уравновесеност - Усмивка - Успех - Устойчивост - Устременост - Учение - Ученолюбие - Учтивост - Фокус - Храброст - Хубавина - Целеустременост - Честност - Чистосърдечност - Чистота - Човечност - Чувствителност - Щастие - Щедрост


10. Стъпка: Коя е моята мантра за 2020? Това е цитатът, който ще те вдъхновява и отговаря на твоята година. Потърсете Цитати в търсачката и се вдъхновете. Моят е следният:


Бъди като Луната и вдъхновявай хората, дори когато си далеч от цяла.


11. Стъпка: Нахвърляме идеи (Brainstorming).


Нахвърляме идеи в следните категории, рефлектираме дали сме доволни във всяка една от тях, мислим какво имаме и какво можем да добавим.


1. Здраве и Фитнес Цели. 2. Духовни цели.

3. Взаимоотношения.

4. Пътуване и Забавления

5. Качество на живот

6. Бизнес / Мисия / Кариера

7. Финанси / Професия

8. Интелектуални Цели / Умения

9. Емоционални Цели / Характер

10. Грижа за себе си


Творчеството и Креативността го разпръсваме във всяка една от тях.


Не бъдете специфични все още, пишете каквото ви идва отвътре, после ще ги подредим, ще добавим детайли и ще ги структурираме. Развихрете се, послушайте своята интуиция и помислете на какво искам да посветя 2020?


12. Стъпка: Взимаме идеите от BrainStorming-a и записваме своите цели с инструмента SMART-ER-цели.


Подстъпка 1: Нека започнем с 1-3 Цели, не се претоварваме с твърде много неща наведнъж. Подстъпка 2: След като помислиш кои са твоите най-силни желания за реализиране, напиши Защо? Защо са най-важните за мен?


И стигаме до плануването на целите чрез системата SMART-ER-Цели. Това е прецизно, ясно и коректно вписване на нашите цели, което ни позволява да следим техния прогрес. Ако целта ни е да отслабнем, вече можем да помислим за стратегии и идеи с които да го изпълним.



Какво означава Абривиетурата?


S - Specific - Специфична Цел. M - Measurable - Измерима Цел. A - Achievable/Attainable - Постижима Цел. R - Relevant - Приложима Цел. T - Time-Bound - Ограничена с Краен Срок E - Ethical / Enjoyable - Етична / Приятна Цел.

R - Recorded - Записана Цел.


A Goal without a Plan is just a Wish. Цел без (SMART-ER) План е просто поЖелание.


Да вземем още един пример:

Избирам brainstormed идея от списъка в категория Пътуване и забавление.


"Искам да отида на море" го пишем в сегашно време все едно се случва сега:

"Аз отивам на море в курортен град Несебър през Август месец - от 7ми до 16ти заедно с моето семейство - Наталия, Преслав и Теди като планирам отпуската си през Юли, спеставям по 100 лв / месец и съгласувам тази почивка с нашите роднини, които живеят там. Отиваме, за да се забавляваме семейно и за да почиваме."


- така целта е специфична, измерима, постижима, желана, с краен срок, етична, приятна и записана!




13. Стъпка: Правим SWAT-анализ на своята цел.


Ето как:

Пример за SWOT анализ на цел за отслабване чрез записване на Фитнес би изглеждал по следния начин:

Силни страни: Лични - Аз съм издръжлива, мотивирана, състезателна. Целта - Ходенето на фитнес развива моето тяло, моето постоянство, помага ми да се грижа за себе си, движението развива ума, чувствам еуфория след тренировка. Слаби страни: Лични - Изморявам се лесно от X-упражнение и Y-упражнение. Имам да работя върху тази мускулна група, за да се подобря. Сравнявайки се с другите, се демотивирам. Целта - Трябва да избягвам да се храня преди тренировка, защото или ми се доспива и мога да я пропусна или ми прилошава по време на тренировката.

Възможности: Лични - Избирам да ходя на групови тренировки, за да имам стимул да ходя, благодарение на групата и личния треньор. Ходя с приятелка, за да не пропускам тренировки. Набелязвам си минимум два задължителни дни, в които не пропускам. Целта - Избирам си подходящи дрехи, които подготвям преди тренировка, за да няма драма при тръгването. Нося си вода. Планирам кога да отида. Правя упражнения вкъщи, за да развивам издръжливост. Опасности: Лични - Когато съм неразположена / болна, това размества моят график и пропускам тренировки, започването понякога е трудно. Разстоянието до фитнеса в лошо време би било проблем. Целта - Ако не внимавам, мога да се претоваря, контузя или да получа мускулна треска. Апетита ми се засилва и ако не внимавам, няма да видя резултати.


Стъпка 14: Визуализираме своите цели чрез Vision Board - или Табло с Мечти, Цели и Мотивация!


Единият креативен начин да изобразим своите цели е чрез табло, което да разпечатаме и гледаме всеки ден. То може да бъде за цялата година и всичките ни цели, може да бъде и за една конкретна.


Подстъпка1: Записвам всичко, което желая като ключови думи Подстъпка 2: Намирам нужните картинки / снимки / изрезки за колаж

Подстъпка 3: Сглобявам го (или намирам кой да ми го сглоби)

Подстъпка 4: Разпечатвам го, гледам го и усещам чувствата, които бих изпитвал, ако нещата от таблото са реалност! Практикувам визуализация!


Това е моето лично табло! Ако някой иска изработка на лично такова, може да се свърже с мен.



С тези стъпки и рефлекция се отключва вълнението, радостта от живота и любовта в това, което правим. Усилието, което сме обещали да полагаме е започнало в мислите ни и се е превхърлило в действията ни. Това са действия, които се мерят всеки ден - а не веднъж годишно. Ежедневните действия. Или така наречените навици.

Навици, с които се грижим за себе си. Грижейки се за себе си, това се отразява и на хората около нас. Вътрешната промяна винаги помага на колективната.


И така - като практикуваме своята воля, следваме своите ценнности, уважаваме себе си и естествения ход на вътрешната си природа. успоредно се стремим със своите вътрешни силни желания и намираме Пътят към своята Съдба.


Тайната на постигнатите цели е в навиците. В ежедневните действия, с които изпълваме деня си.


Животът ни се мери в това какво правим всеки ден, затова помисли кои са действията - малки, но ежедневни, с които бих могъл да крача към целта си?


Вземете една цел и я разбийте на малки стъпки - на ежедневни стъпки и навици. За да разберем как работят навиците ви напомням формулата за навици.


Подсещане. Действие. Награда. + Непреодолима нужда, Ето тук съм синтезирала своите размисли и ключовите моменти от книгата на Чарлз Дюиг - Силата на Навика, за да разберем как действат навиците и да ги включим по-лесно в нашето ежедневие.


С това приключва Част Първа от поставянето на Цели.

Ще се радвам да дойдете в групата на LIBRATO.BG - 21- Дневно предизвикателство, където да научим още повече.


Там се разглежда подробно още един прекрасен Креативен инструмент - Мисловни Карти (MindMap). Нещо, което с което съдбата ме срещна през 2017-та, а се изниза от ежедневието ми, но пак намери път към мен.


В своето 21-Дневно предизвикателство "Грижа към Себе си" през първите седем дни разглеждам 7-те Духовни Закона на Успеха на Дийпак Чопра. През вторите седем дни разглеждам архетипите зад Планетите и Зодиите от психологична гледна точка, за да ги открием в себе си. Този клип е Ден 8 от 21 от моето разглеждам Сатурн - Козирог и Водолей, а след това говоря за поставянето на Целите, защото Сатурн управлява именно дългосрочните цели.



Видео 8/21 от 21-Дневното ми предизвикателство: "Грижа към Себе си".




 
 
 

Comments


bottom of page