top of page

3.Разгадаване на Навиците

  • Снимка на автора: К.
    К.
  • 2.02.2019 г.
  • време за четене: 5 мин.

Актуализирано: 24.02.2020 г.


Какво е навикът?

  • Определение - Накратко: рутинно повтарящо се действие.

  • Разделяме го на Навици с Ниско проявление, изразяващи се в зависимости, пристрастявания и адикции и

  • Навици с Високо проявление, изразяващи се като инструмент за нашето развитие във всички сфери на живот.



Как се оформя навикът?


В своята книга “Силата на навика” Чарлз Дюиг разкрива формулата на тази рутина като затворен кръг и процес, състоящ се от три стъпки + четвърта, която идва с времето:

Подсещане - Действие - Награда (Cue - Routine - Reward)



  • Подсещането (т.н. Дразнител, Знак, Индикатор ) е частта, която привлича вниманието ни и ни предизвиква да действаме.

  • Действието (Изпълнението на Навика, Рутината) е самото поведение и обикновено се осъществява автоматично без умисъл.

  • Наградата е това, което ни кара да се чувстваме така, че да искаме да повторим действието отново и помага на мозъка ни да запечата кръга.


Тристепенната формула на Навика

Подсещането (П) може да бъде предизвикано по пет начина:


  1. Място

  2. Време

  3. Емоционално състояние

  4. Други хора (или техните действия) 

  5. Действие, направено непосредствено преди навика


Действието (Д) може да води до:

  1. Навици с Ниско проявление (НП)

  2. Навици с Високо проявление (ВП)

Наградата (Н) може да се изрази в следните нива:

  1. Психическо удовлетворение

  2. Духовно удовлетворение

  3. Физическо удовлетворение

  4. Емоционално удовлетворение

  5. Ментално удовлетворение 



Подсещане - Действие - Награда - Неопределима Нужда


Ето и съответно малко примери:

  • Виждам тефтера на бюрото си (Подсещане: Място), отварям го и планирам деня си (Действие-Високо Проявление) и се чувствам продуктивна (Награда: Психическо удовлетворение)

  • Виждайки часа (П: Време), отивам на курс по рисуване (Д-ВП) и се наслаждавам на творческия процес (Н: Духовно удовлетворение)

  • Когато съм тъжна (П: Емоция), хапвам сладолед (Д-НП) и получавам допамин -щастие- от захарта (Н:Физическо удовлетворение

  • Виждам колега да гледа смешни видеа (Други хора), пускам си и аз (Д-НП) смея се, но и се разсейвам от работата (Емоционално удовлеторение)


Обядвала съм (Предишно действие), усещам летаргия и лягам да спя (Д), получавам следобедна будност на ума, (Ментална удовлетворение) но вредя на храносмилането си (ВП / НП).


Подсещане - Действие - Награда -

Непреодолима Нужда

Четвъртият важен фактор във веригата е така наречената Непреодолима Нужда (Craving). Тя не е включена във формулата, защото се създава и заемо мястото си там с течение на времето.

Например, когато за пръв път започнем да ходим на Танци - Подсещането е Времето - 19ч. в Четвъртък; Действието е самото танцуване; Наградата е адреналина / допамина / чувството на удовлетвореност след танците.

Това, което се случва във времето с всеки един навик е, че Наградата започва да предхожда самото Действие. Появява се по време на Подсещането.

Тоест в този пример ние още преди да настъпи 19ч. в Четвъртък получаваме Непреодолимата Нужда, жажда за танци (Craving) и така нямаме търпение да дойде часът, в който да танцуваме. Допаминът изпреварва времето си.  

Тази Непреодолима Нужда заздравя навика ни и ни тласка да продължаваме да го правим. Трудността е в първите няколко седмици, докато го създадем. Осезаем е както при Навиците с Ниско проявление (като натрапчиви мисли за удоволствието от цигарки), така и при Навиците с Високо проявление (Осезаема жажда за движение).


Practise makes perfect. Habits take time.
ottokim

Основополагащи Навици (Keystone Habits)


Основополагащите навици са ключови навици, които създават Домино ефект. С тяхното започване или заменяне, можем да променим хода на живота си. Преекспонирани примери за това са:

Нов навик: Събуждане по-рано. Така бихме имали време за движение, тренировка, приготвяне на пълноценна закуска, време за сутрешен ритуал, който би усилил нашата продуктивност, време за семейството, което би довело до по-добро здраве, по-стегната фигура, по-високо самочувствие, повече щастливи моменти и т.н.

Промяна на стар навик: Спиране на цигарите (+Намиране на заместител с Високо проявление), което води до повече спестяване и пари за пътуване / обновяване на дома / нов автомобил / някакъв вид грижа за себе си, по-добро здраве, спортуване, по-високо самочувствие т.н.



Колко време отнема за създаването на един навик?

Истината е, че за всеки е индивидуално. Можете да намерите информация от 21 до 66 до 90 дни. В началото винаги е трудно, но с времето ще видите, че Непреодолимата Нужда ще ви помага да искате да продължавате и да постигнете стабилност.

Ключовото при стартирането на нов навик е да си поставяме малки постижими измерими цели.

Но тази тема ще я разгръщаме във времето.

Запомнете да добавяте нови навици един по един, не повече от два наведнъж.

Чак след като ги установите може да добавяте отново внимателно нови.




С какво ни помага да знаем как работят навиците?

С това знание можем да създадем нови навици или да променим вече съществуващите. 

За да създадем нов навик, трябва да направим две неща:

  1. Да разберем - Каква е Наградата, която търсим? Наградата е основният ни мотиватор, към която в последствие ще развием Непреодолима Нужда. Имайки задоволяваща Награда, ще имаме и стабилна база за създаване на навик, който да се запази с времето. (Виж Петте нива на Наградата) Знаейки каква награда ще получим от този навик, ние получаваме и силата на отговора на въпроса Защо - това е основната причина да го започнем и да сме постоянни в изпълнението му.

  2. Втората задача е да си създадем Подсещане. Така спестяваме усилията си и улесняваме мозъка, който има силата да създаде този нов навик. Например ако искаме да пием повече течности - ще оставяме празна чаша на бюрото си / ще носим бутилка с вода с нас през целия ден / ще използваме приложение, което да ни напомня със звук да пием повече вода и така визуално ще се подсещаме да правим действието.

За жалост промяната на старите навици е по-трудна. Те не могат да се изкоренят напълно, но могат да бъдат ефикасно трансформирани.

Стъпките са същите - разбираме каква Награда получаваме (като можем да експериментираме с нея и да добавим ѝ повече стойност), разбираме чрез самонаблюдение и какво е Подсещането и ги запазваме. Важната стъпка тук е да променим единствено Действието.

Пример:

В 14:00ч. (П: Време), хапвам сладолед (Действие1 - НП) и получавам допамин от захарта (Награда)

В 14:00ч. (П: Време), излизам на разходка (Действие2 - ВП) и получавам допамин от движението (Награда)


Предварителният план за моментите, в които бихме били изкушени / в които ще се сблъскваме с трудности и болка също помага за промяна на нашите навици. Доброто планиране е ключово и при създаването на новите.



Днес няма да се съсредоточаваме върху това как да променяме вече съществуващи навици. Това е процес, който е различен за всеки - може да е дълъг и сложен, може да стане и от раз, но който със сигурност изисква съзнателно взимане на решение, обмисляне на причините за самото поведение и планиране на нови действия, които са индивидуални за самия човек. Обикновено промяната, за която мечтаем започва да се реализира в момента, в който станем осъзнати за Причината, зад която стоят нежеланите действия, мисли, поведение и състояние на душата.

Началото и промяната обикновено изискват повече усилие. Това е защото осъзнаваме, че ни очакват малки ежедневни стъпки за дълъг (може би доживотен) период от време. Ефектът и резултатите идват бавно, но е хубаво да помним, че винаги е по-добре да започваме с новите неща плавно - нищо в Природата не бърза. Слънцето изгрява бавно, нека и ние като него се движим спокойно, изграждайки стабилни навици един по един.

Благодаря, че отделихте време да разгледате малко по-сухата теория за това как работят навиците. Това е важно, за да разберем с какво ни помага следенето на нашето поведение. Следващият път ще си говорим на кратко за това.

-К.




Видео 2/21 от 21-Дневното ми предизвикателство: "Грижа към Себе си".


Тук описвам как работят навиците, разглеждам вътрешната усмивка, за която още нямам отделна публикация, давам задание да напишем два навика - един, който би започнал и един, който би спрял и да изберем своите ценности от списък, който можем да намерим и тук. Разглеждаме и втория Духовен Закон на Успеха на Дийпак Чопра.



Yorumlar


bottom of page