top of page

9.Грижа за устата

  • Снимка на автора: К.
    К.
  • 9.04.2019 г.
  • време за четене: 5 мин.

Актуализирано: 27.02.2020 г.

Все още сме в банята. Днес на тагадък ще препуснем през последните точки от така обстоятелствената устна хигиена. Обстоятелствена, но нужна, за да създадем обичая да се грижим с внимание за всяка част от себе си.




Списъкът от навици сутрин включва:

1. Грижа за езика - стъргалка 2. Грижа за зъбките (техники, четка, паста) 3. Конец за зъби 4. Жабуркане 5. Грижа за устните



За тези, които са тук, за да разберат как да си мият зъбките вечер - прочетете "Конецът за зъби" и в "За финал".


Конецът за зъби


Използването му е нещото, което всеки зъболекар препоръчва, но почти всеки пациент отбягва. Почистването може да бъде кошмарно, признавам.

С конец на ролка този навик е труден за създаване, защото е неудобен за изпълнение. Бъркаш си в устата, пръстите са увити с конеца, докосват ти устните. Мблях. Неприятно е някак, поне за мен. Имам чувството, че само хора със силна воля, изключително добра техника и здрави венци са способни да си чистят зъбките по този начин с такъв тип конец. Ако сред читателите ми има такива, адмирирам ви. 

За останалите от нас, тук съм, за да преодолеем бариерата заедно.

Първо ще ви запаля по идеята защо е важно - въпреки неудобството - да чистим междузъбното си пространство. Припомням, че там се крие зъбна плака и остатъци от храна, които загниват, миришат и бактериалстват (измислям си го това), но в общи линии скъсяват живота на прекрасните ни зъбчета. А повярвайте ми, всеки възрастен човек ще ви каже заветно: “Каквото и да правиш, грижи се за зъбите си!”.. Без тях трудно се дъвче, а ако сте с протези, небцето се закрива, а там вкусовите ни рецептори са може би дори по-изразени от тези на езика. С други думи, храната ще загуби вкуса си.

Вторият подход е да ви съобщя, че има и други способи, които улесняват този процес. Вместо конец ви предлагам да потърсите и използвате държач - това е конец за зъби с дръжка. Аз моя го намерих в интернет, не искам да го рекламирам, но е неизбежно - употребата му е в десетки пъти по-лесна. Така почти не си бъркате с пръсти в устата, защото наподобява използването на четка за зъби и е прекрасен начин да премахнете това, което лежи в промеждутъците.




Има и по-малки държачи, които отново са лъкчета, но без дръжката. Също са много по-удобни за чистене. Разбирате - има решение за неудобството и който търси ще намери.

Няма да се спирам на техники или да го разглеждам подробно, единствено съветът за безопасност е: почиствайте ги внимателно, за да не разкървавите венците и да си създадете проблеми с инфекции.


Жабуркането


Тук не говоря за водата за уста. На нея вяра нямам. (Конспиративна шушка съм си, признавам) 

Става въпрос за индийската техника от аюрведа oil-pulling - жабуркане на устата с масло - зехтин / олио / масло (сусамово, кокосово…)

Представлява жабуркане на 1 ч.л. масло по избор из устата за период, който е комфортен за вас - до 15-20 минути. Прави се сутрин на гладно. Започнете с 5-10 минути, понякога и толкова са достатъчни. Идеята е, че след достатъчно жабурене (из цялата уста), вкусът на маслото започва да се губи, а то самото се сгъстява, побелява и добива млечна консистенция. Тогава е най-удачният момент да се изплюе, защото ще е събрало флората из устата - бактерии, плака, токсини и микроорганизми. Изплюва се в боклука, защото иначе мивката ще се напълни със същите тези бактерии. Изплакваме устата с топла вода, стържем езика със стъргалка и мием зъбките. Както виждате, от списъка ни с навици за хигиена на устата - жабуркането изпреварва стъргалката и четкането.

Ако потърсите по-активно, ще видите, че възможните ползи са много.

Подобряване на дъха, заздравяване на венците, избелване на зъбите, намаляване на вероятността за поява на кариеси, облекчава възпаления, поддържа устата и гърлото влажни, забързва метаболизма, наподобява упражнение от йога за лице, което води до тонизиране на мускулите на лицето, превентирайки бръчките.

Но ако потърсите по-активно, ще видите, че има и възможни рискове.

Личното ми мнение е да не се прекалява с жабуркането, затова и не го поставих на първо място в списъка. Все пак имаме микроорганизми, които са полезни за нашата уста. Не е нужно да се прави всеки ден, но ви го представям - ако имате желание отвреме на време може да го включвате в сутрешната си рутина, защото наистина почиства, освежава, енергизира, събужда ни и тонизира мускулите на лицето.


Грижа за устните


За да затворим кръга, стигаме до грижата за устните.

Тук няма тайна - няма способ.

Истинската грижа за устните е в начина ви на хранене. При недостиг на витамини или недохранване, те започват да изсъхват и да се лющят. Вие се облизвате повече, те все повече изсъхват. И колкото и балсами за устни или маски със ахар и мед да си правите, няма да помогнат, повярвайте ми, пробвала съм. Докато не започнете да подхранвате устните си отвътре навън, няма да има истинско оздравяване. Всичко останало е третиране на последствията, а не на причината.

Така че за здрави и красиви устни хапвайте пълноценно и разнообразно!

А най-хубавото нещо, което можете да направите с устните си е да започнете деня с усмвика. От момента, в който се събудите да засвидетелствате благодарност за този ден, в който имате възможността да се радвате на живота. Усмивката (дори форсираната) ще задейства допамина и серотонина в мозъка ви и ще допринесе за старт с добро настроение. 



За финал.

Дам, бях ви обещала да ви разкрия “триковете” - как да създадем навика да си мием зъбите и вечерно време.

Единия е техниката за използване на конецът за зъби. Вечер - след цял ден похапване - е най-подходящото време за използване на държача, а когато си почистите зъбките, ще искате и да си ги измиете.

Но ако още не сте се убедили, имам решение и за тези, които нямат намерение да си купуват конец за зъби.


То е да разберем откъде идва проблема да не си ги мием вечер? Това, което забелязах, когато промених местожилището си е, че е от ключово значение локацията на банята, спалнята и стаята, която основно обитваме.


Първо - ако стаята, в която предимно живеете е и стаята, в която спите ще имате и моя дългогодишен проблем - мързела! Мързелът, след като ти се доспи, да излезеш от там, за да ги измиеш, когато можеш просто да си легнеш на топличко и да спиш.

В такъв случай - помислете каква промяна можете да направите, за да излезете от стаята - да си преместите компютъра / телевизора на друго място. Като ви се доспи, тръгвате към спалнята, минавате покрай банята и със силата на волята влизате да ги измиете.


Но какво правим, когато нямаме възможност да имаме две отделни стаи или когато локацията на банята е по-далеч от тази на спалнята? И вие нямате мотивация да си удължите пътя, ако е в края на коридора или в другия край на къщата? Удряме на камък и какво правим?

Решението е - измислете си повод да отидете до банята преди да си легнете. Дали ще си оставите пижамата/ зарядното / калъфа на очилата си сутринта, за да може вечер да минете да ги заберете,

или пък ще преместите сутрешния душ през вечерта, за да ги измиете тогава -

измислете нещо. Причина, за да влезете в банята.


От там нататък вече е лесно. :)


Вече ви предадох всичко полезно, което знам до момента за оптимално здраве на устата! Вижте на какво ще откликнете и успех!

Йейй и аз самата съм доволна. Приключихме с тази тема… Да видим какво ще последва. -К.


Видео 3/21 от 21-Дневното ми предизвикателство: "Грижа към Себе си".


Comments


bottom of page