6.Грижа за зъбките
- К.
- 23.02.2019 г.
- време за четене: 6 мин.
Актуализирано: 27.02.2020 г.
Миналият път разгледахме оправянето на леглото - ключов навик от нашето детство. Другият такъв, за който искам да говоря днес, го следва по петите веднага след нашето събуждане (и подреждане на постелята), когато всички се запътваме към банята, за да измием своите зъбки.

Затова днешната публикация е посветена на оралната хигиена и здравето, но ще разгледаме единствено четката, пастата и техниката.
Ще затвърдим факти, които вече знаем за тях и ще научим малко нова информация, която забелязвам, че не е толкова разпространена, колкото би трябвало, а ми се иска.
Но преди това нека ви задам най-важния въпрос:
Създали ли сте навик да си миете зъбите редовно?
За много от вас отговорът ще е да. За други това ще е навик, който правите отвреме на време, когато се сетите. Аз самата бях в това положение през тийнейджърските си години. Дори си мислех:
“Лелее, като се сравнявам с другите, аз никога няма да си мия зъбките по два пъти на ден всеки ден. Изпуснала съм влака. Щом не съм се научила да го правя до 7 годишна възраст, край, свършено е с мен. Няма как. Виждам, че го правя като ходя на училище, но лятната ваканция я се сетя, я не. Тц, тц, жалко.”
Сега ми е забавно като се върна назад и се сетя за този начин на разсъждение. Затова и едни от важните сентенции на този блог са:
Никога не е късно да промениш своя живот и начин на мислене.
Никога не е късно да създадеш нов навик.
Никога не е късно да започнеш наново.
Ако отговорът на въпроса е да - с вас продължаваме спокойно напред.
Ако отговорът на въпроса е не - ще трябва да сте малко по-търпеливи и да дочакате следващите две статии, които също са свързани с оралната хигиена, но които ще ви научат да създадете навика да си миете зъбите редовно и два пъти дневно, така че феята на зъбките да не се налага да ви посещава като пораснали деца.

Стига толкова приказки, да се захващаме за работа и да припомним информация, която предполагам, че вече знаете, но е хубаво да затвърдим:
Зъбите се четкат внимателно с кръгообразни движения и под ъгъл
Всички сме чували, че техниката на миене на зъби е ръководеща (хех). Хоризонталното и вертикалното миене самостоятелно използвани са неефективни. Най-добрият начин е комбинирано четкане с въртеливи, кръгови движения последвани от гореизброените за най-резултатно премахване на бактериалния плаков филм и микрофлора. Препоръчваният ъгъл на четката спрямо зъбите е 45 градуса.
Започваме със задните зъби, които се мият по-трудно, отколкото с предните
Миенето на зъбите е навик, който сме повтаряли стотици пъти и вече го изпълняваме на автопилот. Но повечето хора с годините имат проблеми по-скоро със задните зъби, отколкото с предните. Това е така, защото отделяме внимание на резците, тъй като се мият по-лесно и вече ни е омръзнало, че да обгрижим и по-труднодостъпните кътници. Затова започваме с тях.
Забавен съвет за по-съзнателно четкане е да го правим с недоминантната си ръка.
Сменяме четката си за зъби, когато...
Специалистите съветват да сменяме четката си за зъби на всеки три месеца. Моят съвет е да го направим, когато власинките започнат да се деформират или втвърдят, защото това възпрепятства ефективното четкане. При някои хора това става за няколко седмици, при други надвишава шест месеца.
Мием зъбите си не повече от два пъти на ден Мием зъбите си поне 30 минути след ядене
Миенето на зъбите повече от два пъти на ден започва да дразни венците и корена. След хранене киселинността в устата се увеличава. Зъбите имат нужда от време, за да възстановят омекналия емайл от киселинните нарушения, причинени от храната и напитките. Много по-добре е да измиете зъбите си преди хранене, а след него да използват конец + да се изжабурите с вода.
Сега е време и за не толкова популярната, но жизненоважна и касаеща здравето ни информация, с част от която предполагам, че също сте запознати:

Използваме био паста за зъби без флуорид и SLS
Приканвам ви да четете съдържанието на пастите си за зъби. Също така да инвестирате в пасти, които са създадени от натурални съставки. Защо това е важно? Темата за флуорида и SLS е дълга и двете заслужават самостоятелни публикации, които ще направя, но накратко:
Флуоридът е официално признат за невротоксин - отрова, действаща на нервните ни клетки. Ние си го набавяме от храната в минимални полезни за организма количества, но той е рекламиран като изключително важен за здравето на нашите зъби, добавя се допълнително в пасти, конци, вода за уста, във вода за пиене, а това всъщност води до пагубно пренатрупване.
SLS/SLES (содиум лаурил сулфат или натриев лаурил сулфат) е химичен компонент с разяждащи, силно измиващи, пенообразуващи, мастноразтворими свойства. Използва се във всякаква козметика с цел да образува повече пяна - рекламен трик, който възпитава навика да продължиш да купуваш този продукт. Повече пяна не означава по-добро измиване на устата.
И двете са свързани с образуването на рак в организма. Време е, където можем, да се върнем към по-природен начин на живот. Инвестирането в по-скъпа паста за зъби, която е натурална, може да бъде прието с неодобрение от някои от вас, но в дългосрочен план си заслужава да инвестираме в своето здраве, а и ето как да увеличим живота на своята паста:

Количеството паста за зъби, което е нужно да ползваме е с размер на грахово зърно.
Във всяка реклама виждаме красивата вълничка, която поставят над четката за зъби. Това за жалост е разхищение на пастата. В упътванията пише, че използваме грахово зърно, но рекламите показват друго и много хора не осъзнават реалното количество, необходимо за чисти зъби. Но помнете - колкото повече паста използвате, толкова по-бързо ще свърши и толкова повече пари ще получи компанията, която я продава.

Инвестираме в бамбукова / био-разградима четка
Това по-скоро е съвет, идващ от човек загрижен за планетата. Пластмасата се рециклира, но четките за зъби, тъй като са хигиеничен продукт - не се. Те попадат директно на бунището или в морето, където разграждането им отнема хиляди години, отделят вредни за почвата и водата вещества. Добра алтернатива са бамбуковите, четки, които са биоразградими.
Има още информация по темата като да не държим четката в една стая с тоалетната ни, защото има бактерии, да избираме по-мека четка за зъби, за да не ги увреждаме, а ако сме пушачи по-твърда, да посещаваме зъболекар два пъти годишно, да използваме вода за уста (която си правим сами), да използваме хладка вода, но днес важното в статията е непопулярната информация за зъбките. Затова, както казвам често тук - поставяме основи за нашето здраве, грижа и любов към самите себе си.
Преди да приключим, нека ви задам още един въпрос:
Спомняте ли си как се създава навикът?
Подсещане - Действие - Награда.
В началото на миналия век, американците, които се славят със своите ослепително бели и здрави зъби не са имали толкова добра устна хигиена. С рекламата на пастата за зъби “Пепсодент” се захваща Клод Хопкинс, който е бил гуру в рекламните кампании и продажбите. Това, за което се е сетил е следната верига:
Подсещане - Прокарването на език по зъбния филм, който се образува около зъбите ни (който е естествен независимо дали и колко често ги четкаме)
Действие - Използването на “Пепсодент” за премахване на “мръсния” филм и зъбната плака
Награда - Красиви бели зъби и ослепителна усмивка
И така "Пепсодент" става хит.
Но всичко това е трик. Реклама. С цел продажба. Затова пастата на зъби е се създава с пенители, които затвърждават създаването на навика - усещането на пяна, която “чисти” по-добре зъбите и вкуса на мента, който създава чувството на “свежест” в устата. Не попадайте в клопката на рекламата като си взимате пасти за зъби с SLS и химични съставки, чието действие не знаем изцяло какво е.
Ако все още не сте убедени да взимате био паста за зъби - поне използвайте малко количество от нея. С тях дори грахово зърно е много, аз лично използвам ¼ от граховото зърно, когато ми се наложи да използвам такава паста за зъби. Знам, че американците поглъщат пастата, вместо да я изплюят, но мисля, че в България не го правим, но въпреки го споменавам от мерки за сигурност. Затова и не ви приканвам да използвате вода за уста, тъй като повечето от тях са с флуорид и не ви приканвам да си миете зъбите за повече от две минути, тъй като това е времето, необходимо на флуорида да бъде приет от организма, докато си четкаме зъбките. Ползвате ли чистичка паста - отделяйте им нужното време.
Пазарувайте разумно, грижете се за себе си и бъдете здрави.
-К.
П.С.: Темата за орална хигиена не е изчерпана. Продължаваме….
Видео 3/21 от 21-Дневното ми предизвикателство: "Грижа към Себе си".
Comments