7.Грижа за езика
- К.
- 1.03.2019 г.
- време за четене: 4 мин.
Актуализирано: 27.02.2020 г.
Пътят, по който пое блогът Пътят на Облака, е в посока ежедневни прояви на грижа и любов към себе си.
Започнахме пътешествието като ви запознах с процеса на създаване на навици. Миналият път разгледахме под лупа грижата за зъбите, а на тези от вас, които не си ги мият всяка сутрин - обещах да споделя моята лична стратегия за това как да затвърдим този навик.
Ето, дочакахте този момент, представям ви днешната тема - грижата за езика.

Всяка част от нас има нужда от внимание
Обичам да споделям истории от детството тук и сега е моментът за още една такава. Още от детската градина обичах да си представям, че всяка част от света около мен е жива. Като душичка, която търси моята любов и закрила. Обичах да подреждам не само играчките си една до друга нощем, но и дрехите, които оставям на пода - така сякаш са едно голямо семейство. Чорапките да са заедно и да си правят компания, но да се докосват и до клинчето, ако им доскучее, което обгръща и блузата, чието ръкавче е сгушено с пантофките, за да се забавляват всички дружно, никой да не е самотен или пренебрегнат, докато аз спя. Сега вече всяко нещо си има място (и си е нагушено в своето място), но усещането, че всичко "мое" заслужава грижа остава. Все още запазвам това отношение в себе си и го отнасям до уважение към своето тяло, своите емоции, своите нужди и различните страни на многопластовата си същност (която всеки има).
Все още сме на вълна грижа за тялото, затова днес е ред да се погрижим за езика.
И той заслужава нашата любов.
Е, вие кога последно се погрижихте за езичето си?
Всички сме запознати с това как да угодим сетивно на своя език. Дали с някое вкусно и любимо ястие, свежа напитка или нежна целувка, израз на споделена любов. Но осведомени ли сме, че той може да се чисти?
Вече да!
Призовавам ви към това приятно действие като първо ще споделя с вас всичко, което трябва да знаете за този прекрасен навик като: от какво чистим своя език, с какво го чистим, кога е най-подходящо за това, как да го правим и разбира се защо - какви ползи и ефекти има за здравето ни. Да започваме:
От какво да чистим своя език?
По време на сън, нашето тяло продължава да се грижи за нас и чисти организма като отделя токсини, част от тях - на повърхността на езика. Така сутрин имаме бактериална плака и отлагания не само по зъбите, но и по езика. Представлява бял, понякога жълтеникав налеп, който лесно може да бъда премахнат.
С какво да чистим своя език?
Инструментът, за който ще говоря днес, се нарича Стъргалка за език. Има няколко различни вида на пазара, включително се предлагат и четки за зъби, които имат набръздено гръбче за тази цел, но тази, на която ще обърна внимание е от неръждаваема стомана / мед (т.н. неръждавейки).
Препоръчвам ви да се спрете на такъв тип, защото пластмасовите стъргалки и четки често напукват налепите без да успяват да ги премахнат ефективно. Освен това, пластмасовите, както знаете, тъй като се използват за лична хигиена, не могат да бъдат рециклирани и се развалят много по-бързо и чистят доста по-трудно.
Лъжицата е прекрасен начален инструмент, който можете да изпробвате преди да си вземете Стъргалка.

Кога чистим езика си?
Най-подходящо е да се чисти сутрин преди да си измием зъбите на гладен стомах, за да не разрушим и погълнем налепите при миене / хранене.
Как го чистим?
Заставаме пред огледало, изплезваме език, хващаме стъргалката за двете дръжки и я поставяме на вътрешната част на езика. Много нежно и без излишно натискане, за да не го разраним, издърпваме стъргалката до долу - външната част - върха на езика. Ще видите събралия се бял налеп. Изплакваме и повтаряме в същата посока отвътре навън, докато не го премахнем напълно.
В началото, както споменах, можете да използвате и лъжица. Ако имате рефлекс за повръщане, започвайте от средата на езика като постепенно приближавайте инструмента за чистене по-навътре.
Колко струват и откъде да си взема?
От това, което наблюдавам цените на неръждавейките са между 4 и 7лв. Аз моята я взех от йога студиото, което посещавам, но освен в йога студиа и магазини се среща и в био магазините, както и онлайн. Не съм намирала неръждавейки в аптеките. За жалост тези, в които съм питала, предлагат пластмасови, които отново бих казала, че намирам за неефективни.
Защо да чистим езика си?
Ако не премахнем бактериалната плака и наслояванията, при закуска те се връщат обратно в стомаха.
Премахва лошия дъх. Разбира се, лошия дъх при някои хора идва и от стомаха, от храната и реда, по която се приема, но при мен забелязвам, че с премахването на налепите и дъха се изчиства.
Според аюрведа чистенето на езика - т.н. Шаткарми стимулира храносмилателния тракт и вътрешен огън - Агни.
Масажирайки езика, стимулираме вкусовите усещания и ги подобряваме - мм, вкусно!
Подобряваме вида на езика.
Ето така приятели, стъпка по стъпка, усъвършенстваме нашата перорална хигиена. От опит, моето лично усещане, откакто започнах този сутрешен обред е, че хигиенният цикъл не е цял и завършен, ако не си изчистя езика първо. С времето започваш да осъзнаваш присъствието на налепите и това, което причиняват на дъха ти и нямаш търпение да направиш необходимото, за да знаеш, че си чист. Това е моята движеща сила да отида в банята, да се погрижа за езика си първо и после вече и за зъбите. Затова е моят скрит коз, съвет и стратегия за изграждане на навика за миене на зъби. Повярвайте ми, започнете ли веднъж, целувките сутрин и закуската стават немислими, докато не се погрижите за себе си по такъв нежен и лесен начин.
А сега какво чакате? Идете при металните си супени лъжички, изберете някоя с хубаво ръбче и пробвайте! Но го правете на гладно моля-моля.
Радвам се, че отделихте време за тази тема. Все още не сме приключили с устната си хигиена обаче.
Тези, които внимават, ще попитат - Ами вечерно време? Обеща да ни разкриеш стратегия за миене на зъбките и вечер, какво да правим тези, които нямаме мотивация да го правим и тогава?
Повече за това и още една стъпка към здравето - следващият път!
Stay tunned.
- К.
Видео 3/21 от 21-Дневното ми предизвикателство: "Грижа към Себе си".
Част от сутрешните хигиенни навици.
Comments