top of page

15. Грижа за лицето

  • Снимка на автора: К.
    К.
  • 26.10.2019 г.
  • време за четене: 5 мин.

Актуализирано: 27.02.2020 г.

Здравейте облачета. Днес ще отговорим на въпроса Как да се грижим за лицето си?





Редовните ми читатели вече знаят как поставяме началото на продуктивния ден:


Събудили сме се, оправили сме си леглото, влизаме в банята, където се грижим за своите език, зъбки и уста. Знаем как действат навиците във връзка с нашето здраве и защо имаме нужда от тях. На дневен ред идва грижата за лицето.


Моята грижа за лицето до преди две години беше:


1. Измий си с върха на пръстите очите.

2. Плисни малко вода върху лицето.

3. Подсуши се с кърпа и излизай от банята.


По никакъв начин не подхранвах кожата си и не се замислях дали измиването с вода е достатъчно, за да ми е чисто лицето. А тъй като основната тема на този блог е грижата за себе си, нека ви опиша как можете да направите това за себе си чрез следната рутина.




1. Първо почистване


Избираме масло като основен почистващ продукт при първото почистване.


Маслата почистват в дълбочина кожата от мастните секрети (себум), прах, замърсявания и премахват остатъците от грим и продукти със слънцезащитен фактор.

Нанасят се на суха кожа с масажни кръгови движения. Важно е да е на суха, защото водата при първото измиване би попречила на маслата при почистването в този етап.

Маслата, между които аз лично избирам са масло от макадамия; шеа + конопено масло; кокосово масло (защото се ползва за почистване и се отмива) и жожоба.


Отмиваме го нежно с помощта на топлината от кърпа, която сме минали през гореща вода. Топлината отваря порите ни за следващите стъпки, докато хладната ги затваря. Кърпата е препоръчително да е от микрофибър, за да не наранява лицето, но дори да е само памучна, използвайте я внимателно.


2. Второ почистване


Избираме почистващи продукти на водна основа при второто почистване.


Дерматолози препоръчват второ измиване на лицето, защото помага да премахнем замърсявания на водна основа като потта, които маслата са пропуснали.


Идеалният начин е измиване с домашен сапун на основата на масла. Масло + вода = насапунисване и нанасяне на влажна кожа с масажни кръгови движения. Изплаква се с топла вода.


Друг вариант е флаконче с масла примесени с филтрирана вода. Използвам рициново масло, шипково масло, арганово масло, макадамия. Препоръчително е да се сложи с пръсти, но може да използвате и памучно тампонче.

3. Пръскане с Тоник

Използваме спрей бутилка, за да балансираме влажността на лицето и PH нивата.


На основата на флорални води - розова, лавандулова, примесени с малко масла / етерични масла.


Тоникът може да се използва през целия ден за освежаване и хидратиране на кожата.

Използвам тоници, които сестра ми прави.





4. Овлажняващ крем


Избираме естествен продукт, който да заключва влагата в кожата.


Нанасяме в малки количества като потупваме нежно лицето.


Аз отново предпочитам масло от шеа и коноп.


Не препоръчвам маслото от кокос, защото много хора го усещат като запушващо масло, което е по-скоро подходящо за измиването в първата стъпка или за подхранване на косата и скалпа.


Това са четирите основни стъпки, които може да правите в банята.


Като излезем от нея, за да се грижим за лицето си и отвътре напомням да пием достатъчно вода.




Седмичните препоръки, които може да добавите към грижата на вашето лице са:


1. Ексфолиатор


Избираме ексфолиращ продукт, който отново е нежен към кожата, за да чистим порите от мъртви клетки.


Внимателно нанасяме веднъж на една-две седмици, добра идея е докато сте под душа, защото се отмива най-лесно.


Гледайте етикетите, спрете се на натурален продукт или сами си забъркайте ексфолиатор на базата на захар и мед.


2. Домашна Маска за лице


Веднъж на две-три седмици (или всяка седмица, ако имате време и желание за маска), може да обогатявате кожата си с домашна маска.


Има много хубави идейки в нета - маски с яйца, с краставички на очите, разгледайте и си харесайте. Тези, които аз правя са:

1. С натурална хума (и вода)

2. С мед, шипково масло, канела, сода и лимон.


След втората кожата ми става изключително мекичка.


3. Парна баня


Отново през няколко седмици обичам процедурата с парна баня, която отваря порите ми. Използвам касеролка с филтрирана вода и вътре слагам.... чай. Липа, мащерка, риган, зелен чай, шипка - тези са моите любими. Може да потърсите различните качества на чая и да се спрете на такъв спрямо вашите нужди. Покривате главата си с кърпа и оставате няколко минути над горещата вода и парата.


4. Често сменяне на калъфки


У дома сменяме калъфките на възглавниците си на всеки 2 до 3 нощи. Калъфките събират мръсотия, пот и мъртви клетки, които могат да дразнят кожата. Даже не се стига до обръщане не възглавницата. :) Като имате няколко чифта не е проблем на всеки две седмици да пускате голяма пералня със събралите се калъфки и чаршафи.


5. Усмихвайте се на себе си

Друга приятна стъпка, която може да практикувате е да се усмихвате на себе си с любов в огледалото. Бъдете първият човек, който да ви дари с топлина в началото на деня си.


6. Йога за лице


Йогата за лице е най-приятният начин за енергизиране на лицето. Жените, които я преподават споделят, че като всяка част от тялото ни и лицето има мускули, които можем да тонизираме, за да бъде в най-добра форма. Йогата за лице изключва всякакви подмладяващи кремове от пазарната ти чанта. Описаните от мен методи са за подхранване и почистване, но нямам за цел да ви призовавам да си взимате продукти с анти-ейджинг формули. Затова споделям с вас нещо безплатно:



7. Масаж на лицето


Заедно с йогата идва и масажът на лицето. Масажът на лице е добър начин за втриване на масла, затова работи отлично с първото - сухо измиване - на лице. Аз самата мах период, в който предпочитах да си мия лицето вечер вместо сутрин, за да имам достатъчно време за този масаж без да бързам. Основната ми препоръка е да триете дланите си една в друга преди да започнете масажа и да спирате, за да повтаряте триенето.






Разбира се, това не е перфектният списък от процедури, които бихте приложили на своята кожа. Не съм говорила за есенции за лице с подмладяващи ефекти, серуми, които помагат при акне и пигментация, маски, с които допълнително да абсорбирате хранителни вещества, кремове спрямо типа на вашата кожа - околоочни кремове, дневни кремове, нощни кремове, слънцезащитни кремове.... Въх.


Не съм, защото аз самата не ползвам такива, а и идеята на този блог-пост не е Как да се грижим за лицето си, за да се подмладява или за да се изчисти от акне. Нямам тези знания, а и аз самата страдам от черни точки (с неоткрита психосоматична причина).


Идеята е как чрез навиците си да обичаме лицето си повече, да го глезим, да му се усмихваме, да го чистим качествено и да се грижим да е хидратирано + щастливо отвътре и отвън.

Ако съветите ви идват в повече и се чудете откъде да започнете, засега се съсредоточете само на първите две стъпки от измиването като ги пригодите към вашата рутина и график. И хвърлете поглед на йогата и масажа.


Това е за днес от мен.

Рисунки: ottokim


Поздрави,

-К.

Видео 14/21 от 21-Дневното ми предизвикателство: "Грижа към Себе си".


Kommentare


bottom of page